Güneş Sembolü olarak ‘Karahindiba’

0
330

GÜNEŞ Sembolü olarak ‘ KARAHİNDİBA ‘ (Dandelion=Taraxacum officinale)

Karahindiba “Güneş” ve “Ateş” ile ilişkilendirilir.

Büyüme

Sıcaklık

Berraklık

Şifa

Parlaklık

Aydınlanma Sembolüdür.

Çiçekleri genel olarak çoğu bitkinin aksine güneş gördüğünde açılan Hindiba ayrıca pozitifliği, ilerlemeyi ve hayatta kalmayı da sembolize eder.

Karahindiba “Aslan dişi” olarak da adlandırılır  (Fransızca ;Dent de lion)

Aslan, cesaret, gurur, aile (iletişim / bağlantı) ile ilgili sembolik anlamları içerir.

Aslan Burcu yönetici gezegeninin de Güneş olduğunu hatırlarsak aynı zamanda bir güneş sembolü olan karahindiba ile sembolik bağlantıyı bulabiliriz.

Baharın sembolü, ömrünü devam etmek namına güzelden narine giden yolculuğun adı karahindiba, ünlü tıp ve bilim adamı İbni Sina’nın bitkisi olarak da bilinir.

Papatyagiller (Asteraceae) familyasından yaygın bir bitki türüdür. Çiçekleri sarı, yaprakları yeşil olsa da bitkinin adına “karahindiba” denilmiştir.

Mısır ve Kıpçak Türkleri’nin “katagan”, Çağatay Türkleri’nin “saçratku” olarak bildikleri bu bitki günümüze “karahindiba” olarak gelmiştir.

Hindiba, Arapça kökenli bir kelimedir. Tedavisi için kullanıldığı göz hastalığı trahomdan kaynaklandığı ileri sürülür. Anadolu’da acıgıcı, “acıgünek”, “güneyik” ve “arslandişi” “Gelingöbeği”,” Keklikotu” olarak bilinse de en yaygın olarak kullanılan adı “radika”dır.  Paraşüt çiçeği olarak da anılır.

Ege’nin Türk yakasında karahindiba, Yunan yakasında ise radika olarak bilinen bu lezzetli ot, en çok salata olarak tüketiliyor. Pek çok insan bahçesinde karahindiba görmekten nefret eder. Ama karahindibalar feng shui açısından çok yararlıdır. Aile üyelerini kazadan beladan koruduğuna, sağlıklarını kolladığına inanılır. Ayrıca para simgesidirler.

Karahindiba çiçeği anlamı: Titizlik , Sevgi, Sadakat, Mutluluktur. Çayırlarda işe yaramaz bir ot gibi görünen bu bitki insanlar için olağanüstü bir şifa aracıdır. Nisan mayıs aylarında her yerde büyür, sarıçiçekleri ile sanki halı gibi etrafı süsler.

Önerilen Hastalıklar: Kronik hepatit, karaciğer büyümesi, sarılık, dalak ve pankreas hastalıkları, böbrek ve safra taşları, şeker hastalığı, kronik egzama.

Hindiba özellikle karaciğer dostu pankreas ve safra kesesini düzenleyici etkisi vardır. İdrar söktürücü, kanı temizleyici, mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını giderici, göğsü yumuşatıcı, öksürüğü kesici, karaciğer şişliğinin inmesine yardımcı, böbrek ve safra taşlarını düşürücü, anne sütünü artırıcı, kabızlığı giderici, kan şekerini düşürücü, antikansorejen. Kan temizleyici etkisi sayesinde romatizmada yardımcı olur.

Güçsüz bitkin kişilere güç kazandırır. Afrodizyak etkileri vardır. Uykusuzluğa karşı olumlu etkisi vardır. Göz iltihaplarında ve hastalıklarında güçlendirici olarak kullanılır. İştah açıcı olan bitki, metabolizmayı uyarır. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Karaciğer salgılarını arttırması nedeniyle karaciğer yetersizliğinden meydana gelen cilt bozuklukları, egzema ve deri hastalıklarına da iyi gelir.

Çiçek saplarından şeker hastalığına kullanılır. Uzun yıllar bayanlar tarafından yaprakları ve kökleri kaynatılıp kozmetik olarak kullanılmıştır. Deri hastalıkların tedavisinde yararlanılan bu su cilde parlaklık vermesinden dolayı günümüzde de bitki bilimcilerin vazgeçemediği reçetelerden biridir.

Karahindibada tüm zehirlere karşı faydalı bir panzehir özelliği vardır.

 

Kullanım Şekli ve dozu : 2 bardak kaynar suya ince kıyılmış köklerden 2 çay kaşığı konur. 10 dakika kaynatılarak günde 3 defa yemeklerden evvel 1’er çay bardağı içilir. Ayrıca 1 çorba kaşığı kuru yerüstü kısımlar 400 gr. kaynar su ile haşlanır. 2 saat bekletilerek süzülür. Aynı ölçülerde kullanılır. Şeker hastalığı için günde 5-6 sap yenilir.

Yan Tesirlerinden dolayı hamilelere yasaktır.

Hindiba otunun yaprakları salata gibi yenir, özel yetiştirilenleri daha az acıdır ve bu nedenle rahatlıkla yenebilir.

 Homeoapti’de:

K.hindiba otu ve kökünden 100 gr çiçek açmaya başladığı andan itibaren toplanarak yıkanır, ince kıyılır ve bir şişeye konur ve de üzerine 500 ml %70’lik alkol ilave edilir. Şişe güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir ve iki günde bir çalkalamak suretiyle 4-6 hafta sonra süzülerek Homeopati’de tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4 defa 15-20 damla 23-ay süreyle alınır.

 * Karahidiba kansere de karşı

Windsor Üniversitesi’nde biyokimya alanında çalışmalar yürüten Siyaram Pandey, karahindiba kökünün kansere iyi gelebilecek özellikler taşıdığından neredeyse iki yıldır şüphelendiğini açıkladı.

Araştırmacılar, karahindiba kökünün “chronic monocytic myeloid leukemia” adı verilen ve en dirençli kanser hücrelerinden birisi olarak adlandırılan bu hücreye karşı başarılı sonuçlar verdiğini gördüler. Bu umutla işe koyulan araştırmacılar düşük dozlarda karahindiba kökünün özütünü kanserli hücrelere uygulayarak olumlu sonuçlar elde etmeye başladılar.

Karahindiba Çayı Lösemiyi Yok Etti!

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir hadisi şerifinde ; “ Karahindiba‘nı sabah erken koparıp yiyin onun üstünde cennetin zerrecikleri vardır.” dediği belirtiliyor

*Karahindiba kemik dişler ve epifizden floridi temizleme özelliğine sahip

http://www.ehow.com/how_8697056_detoxify-fluorides-herbs.html

Karahindiba Kanı Temizler

Özellikle safra kesesi hastalıklarında faydalı olduğu, midede hazmı kolaylaştırdığı, metabolizmayı desteklediği, kanı temizleyip ödemleri azalttığı, ter ve idrar söktürücü fayda sağladığı biliniyor.

Prebiyotik lifler içerir. bağışıklık ve sindirim sistemi için faydalıdır

Karahindiba ödemi azaltır

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz karahindiba köklerinin özellikle karaciğerin detoks yeteneğini güçlendirdiği kabul edilir. Ayrıca kendini yorgun halsiz hissedenler karahindiba sapından hazırlanmış çaylar, salatalar kullanılarak kürler yapılabilirler.

Karahindibayı hazım sistemi sorunlarında, özellikle safra taşı olanlar, gaz sorunundan yakınanlar sık kullanır. Son zamanlarda vücudunun su topladığını düşünen (özellikle periyot dönemlerinde veya premenopoz devresinde ödemden yakınan) birçok kadın karahindiba çayından faydalanma yoluna gidiyor.

Siğil tedavisinde kullanılan Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını giderir, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, balgamlı ishalleri keser, karaciğer şişkinliğini indirir. böbrek ve safra taşlarını düşürür, sarılıkta faydalıdır, anne sütünü artırır, taze filizleri kırıldığı zaman akan sütü de dişleri temizler.

Hindistan’da karaciğer hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Vitamin ve mineralin zengin kaynağıdır. Avrupa’da salata şeklinde tüketilmektedir. Zararlı kimyasal ilaçlara, operatif müdahalelere ve implantlara karşı doğal bir alternatiftir.

 Karahindiba çayı hazırlamak için 1/4 litre soğuk suya (yaklaşık 1,5 su bardağı) bir tatlı kaşığı ince doğranmış karahindiba kökü ekleyin. Bir tam gün bekleyin ve ertesi sabah bir dakika süreyle kaynatın ve süzüntü suyunu bir bardağa aktarın. Kahvaltıdan yarım saat önce için.

Karahindiba salatası hazırlamak için bitkinin taze kök ve yapraklarından faydalanabilirsiniz. Sonbahar özellikle karahindiba köklerinin toplanması için iyi bir zamandır, aklınızda olsun.

Kurutulan kökü birçok ülkede öğütülüp acı hindiba kahvesi olarak içilir. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve Hindistan’da tarımı yapılan türleri vardır ve bunların çiçek büyüklüklerinin çapı yedi santimetreye kadar varır. Kök sakızı da denilen bitki, köklerinden çıkan sıvının pıhtılaşıp kurutulmasıyla kauçuk eldesinde de faydalanılır.

Ayrıca Karahindiba arıcılık açısından da önemli bir bitkidir. Nektar açısından zengindir. Dördüncü grup ballı bitkiler gurubunda (hektarda 101-200 Kg bal) yer almaktadır. Bu nedenle arıcılarımızın bal verimi açısından bu bitkinin yoğun olduğu yerleri dikkate almaları çok faydalı olacaktır.

Derleyen; Biyolog Hülya Tokdemir Reis

www.purneva.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız!
Lütfen isminizi buraya yazınız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.